Liečivé učinky čokolády

24.03.2011 08:40

Bolo by hriechom nechať čokoládu nepovšimnutú len preto, že zopár mudrcov na ňu „hodilo“ priberanie. Také niečo sa môže stať iba ľuďom, ktorí si nevedia vybrať tú správnu – nie všetky kusy zabalené v pozlátke prospievajú zdraviu.

 

Keď sa naučíte rozoznať kvalitu od odpadu, prestanú vás trápiť výčitky svedomia. Veď už v časoch príchodu do Európy si čokoládový nápoj vážili ako liek. Osobný lekár španielskeho kráľa Filipa II. ho odporúčal proti horúčke, bolestiam žalúdka a na ochladenie tela v horúcom počasí. Čokoláda sa dokonca dostala do francúzskeho liekopisu a lekárnici z nej vyrábali pastilky, ktoré predávali na zlepšenie nálady a trávenia. Zákazníci si ich mohli kúpiť buď čisté, alebo s prísadami ako vanilka, čierne korenie či klinčeky. Najnovšie vedecké výskumy ukázali, že starovekí lekári neboli mimo a kvalitná čokoláda s vysokým obsahom kakaa si zaslúži našu úctu. Zabudnite teda na všetky mýty, ktoré ste doteraz čítali a počuli, pretože čokoláda:

Zlepšuje náladu

Čokoláda navodzuje príjemné pocity, zmierňuje úzkosť a je tým najlepším antidepresívom na svete. Obsahuje fenyletylamín (blízky príbuzný amfetamínu), ktorý zvyšuje pozornosť, podporuje aktivitu a zmierňuje depresiu

 
. Náhle zvýšenie tejto látky v tele nastáva napríklad pri orgazme alebo zamilovaní.

 

Nespôsobuje akné

Príčina vzniku akné nie je dodnes známa. Väčšina lekárov sa prikláňa k názoru, že za nečistú pleť sú zodpovedné hormonálne zmeny a baktérie okupujúce našu pokožku. Tvorbu vyrážok po rozplynutí tmavej kocky na jazyku ešte nepreukázala žiadna štúdia.

Je zdrojom antioxidantov Antioxidanty majú podobnú náplň práce ako odborníci na likvidáciu mín: ničia voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie a rozpad buniek. V čokoláde sa zišli špecialisti na míny tej najvyššej kvality – obsahuje rovnaké flavonoidy ako ospevované červené víno a zelený čaj, vďaka čomu znižuje riziko vzniku infarktu i rakoviny, chráni mozgové tkanivo, má protizápalové účinky a je účinná proti alergiám. Výskumy potvrdili, že v šálke horúcej čokolády vyrobenej z kvalitného kakaa je dvakrát viac antioxidantov než v pohári červeného moku a štyrikrát viac ako v zelenom čaji.

Obsahuje množstvo minerálov

Stogramová tabuľ ka horkej čokolády nás dokáže zásobiť nasledujúcim percentom odporúčanej dennej dávky minerálov: 33 % horčíka, 30 % fosforu, 27 % draslíka, 25 % medi, 20 % železa, 13 % vápnika. Jednoducho úžasné! Napriek tomu vám neodporúčame zhltnúť tri veľ ké tabule a tešiť sa, že telo dostalo svoju dennú porciu horčíka a fosforu. Radšej sa nepýtajte prečo...

Má stimulujúce účinky

Kakao obsahuje dve látky, ktoré vás preberú – kofeín a teobromín. Keď sa vám náhodou dostane do uší veta, že kofeín je zlý, nedajte sa zmiasť, pretože malé množstvo má priaznivé účinky: zvyšuje bdelosť a odďaľuje únavu. Odborníci schvaľujú až dve šálky kávy denne. Keďže v čokoláde je obsah kofeínu zanedbateľný, niet sa čoho obávať. Aby ste pocítili rovnaké účinky ako po vypití jednej kávy, museli by ste zjesť až 100 gramov tmavej tabuľky naraz. A pokiaľ ide o teobromín, v čokoláde ho je štyrikrát viac než kofeínu. Našťastie je pre organizmus

 
prospešný: stimuluje nervový systém a podporuje svalový výkon.

 

Nepriberá sa z nej

Pneumatiky

 
 vznikajú jedine vtedy, keď príjem energie prevýši výdaj. Nie je teda fér zvaľovať to na čokoládu. Ak budete aktívna, môžete jesť s mierou čokoládu i všetko, na čo máte chuť. Dôležité je dodržiavať nasledujúce pravidlo: čokoládu nemiešajte s inými chodmi a dajte si ju vždy sólo. V čase medzi jedlami sú chuťové poháriky citlivejšie, človek
 
 má z čokolády väčší pôžitok a neschrúme príliš veľa. Neplatí to však v prípade presladenej tabuľ ky – cukor zablokuje „vnútorný regulátor“ a vyvolá chuť na ďalšiu kocku.

 

Ukrýva zdravé tuky

Kakaové bôby obsahujú kakaové maslo, ktoré patrí – podobne ako olivový olej – k dobrým tukom. V sto gramoch 70 % čokolády býva okolo 40 gramov tukov, pričom len nepatrné množstvo z nich môžeme zaradiť medzi nezdravé. Aj výsledky štúdií ukázali, že zdraviu prospešné tuky sú v absolútnej prevahe nad zatracovanými. Záver? Čokoláda znižuje hladinu zlého cholesterolu

 
 a pomáha chrániť srdce.

 

Prospieva zubom

Za pokazený chrup môžu baktérie, ktoré sa množia v zubnom povlaku pri nedostatočnej ústnej hygiene. Mnoho ľudí si spája čokoládu s kazmi, pretože obsahuje cukor, teda ideálnu potravu pre baktérie. Podľa výskumov však neexistuje priama súvislosť medzi konzumáciou čokolády a deravým chrupom. Práve naopak, kvalitná čokoláda zubom prospieva, lebo kakao obsahuje fluór a kakaové maslo vytvára na zuboch ochrannú vrstvu, ktorá bráni potvorám zaútočiť. Toto tvrdenie však platí tým menej, čím je čokoláda sladšia.

Nie je návyková

Neodolateľná chuť na čokoládu je v skutočnosti zamaskovaná túžba po cukre a toho je v lacnejších druhoch požehnane. Cukor je droga, od ktorej vzniká závislosť, a nemali by ste si ho mýliť s nevinným kakaom. Keď vyskúšate tmavšie druhy tabuliek s nižším obsahom cukru, nutkanie „zhltnúť vagón čokolády“ sa vytratí a bude vám stačiť aj jedna kocka.

SPRÁVNA VOĽBA

Staňte sa znalkyňou a vyberte si to najlepšie, čo trh ponúka...

1. Cukor má v čokoláde úlohu zla – zapamätajte si to raz a navždy. Čím menej kakaa, tým viac bielych kryštálikov a nezdravšia tabuľ ka, takže pod 60 % ani nechoďte. Ak považujete cukrovinky, ako plnené tyčinky, biela čokoláda, poleva na keksíkoch či rôzne bonbóny za čokoládu, potom ste pravú čokoládu ešte nikdy nejedli!

2. Kvalita čokolády závisí od kvality všetkých druhov surovín a od výroby. Nemenej dôležitá je vôňa a symfónia chutí. Keďže obsah kakaa je len jedným z údajov o výrobku, dve 75 % čokolády z rozdielnych kútov sveta môžu chutiť odlišne. Okrem toho platí, že víno s vysokým podielom alkoholu nemusí byť nevyhnutne lepšie než to, ktoré ho má menej. A tak je to aj s čokoládou.

3. Podvody boli, sú a budú. Čokoláda v drahom šate podporovaná silnou reklamou môže vyzerať vábne, ale vnútri nemusí byť zlato. Nebojte sa vyskúšať produkt len preto, že nepoznáte meno uvedené na obale – možno ide kvalitnú čokoládu od malého výrobcu, ktorý nemá peniaze na marketingové ťahy.

4. Čítajte informácie na obaloch. Čokoláde prospieva čo najmenší počet prísad a kazia ju nekvalitné suroviny. Keď narazíte na prísady ako vanilín, rastlinný tuk, laktóza, sušené mlieko, kakaový prášok či emulgátory (okrem sójového lecitínu), mali by ste spozornieť. Napríklad taký vanilín je syntetická surovina pripomínajúca vanilku, ktorá zakrýva nepríjemnú arómu lacných kakaových bôbov. Tradičnými zložkami obyčajnej horkej čokolády sú mleté kakaové bôby = kakao, kakaové maslo, lecitín a malé percento cukru.

5. Aby čokoláda zostala čokoládou, treba ju správne skladovať. Ak sa teplota vyšplhá na 27 až 30 °C, šupnite ju do chladničky. Pred zvlhnutím a inými chuťami ju ochránite uzatvárateľným vrecúškom na skladovanie potravín, z ktorého by ste mali vytlačiť všetok vzduch. Skôr než sa do vychladenej čokolády pustíte, dovoľte jej prispôsobiť sa teplote prostredia – dvadsať minút by malo stačiť.

EVA TIP: Čokoláda miluje víno

Sýta horká čokoláda správne skombinovaná s elegantným vínom dokáže vytvoriť fantastickú symfóniu chutí. Aby ste si ju mohli vychutnať čo najlepšie, treba vedieť, ako na to. Dajte si jednu kocku a počkajte, kým na podnebí nedosiahne telesnú teplotu. Povaľujte ju na jazyku a vychutnávajte jej sladkosť, horkosť, plnosť a vyváženosť chutí. Dajte si dúšok vína a nechajte ho v ústach, nech sa kĺže po podnebí. Pri prehltnutí sa zamerajte na harmóniu arómy, kyslosti, trpkosti, sladkosti a ovocnej chuti. Nič vám však nebráni zvoliť iný postup a najskôr ochutnať víno a samotnú čokoládu a až potom v spoločnom duete. Vyskúšajte čokoládu Lindt Excellence 70 % cocoa s vínom Tarapaca Cabernet Sauvignon. Je to božská kombinácia!

Viac zaujímavých článkov si môžete prečítať v novom čísle mesačníka Eva.

Autor:  Eva
 
 
 

 

 

Anketa

Aká je vaša obľúbená čokoláda?

horká (12)
50%

oriešková (3)
13%

mliečna (6)
25%

iné (3)
13%

Celkový počet hlasov: 24